D21 2017 (Last) Fall Contest Winners

Warren Kindellan Funny Bones Club #6606120, Division G, winning with his speech “Why Am I Still Single?”.  Second place Muyang (Mike) Zhong, and Third place Hersh Kalles.  Pictured above from left to right are District Director Carol Carter, International First Vice President Deepak Menom, Warrend Kindellan and Program Quality Director Shawn Gold.

Table Topics Contest winner Gisele Plourde Trestle Toastmasters Club 7340, Division B.  Second place Mohammed Yasir Ali Khan, and Third place Hersh Kalles.  Pictured above from left to right are Club Growth Director Joe Guenette, International First Vice President Deepak Menom, Gisele Plourde, District Director Carol Carter and Program Quality Director Shawn Gold.

District 21 Humorous Speech Contestants

Div. A       6676 – Muyang (Mike) Zhong – 2nd Place
Div. B 1104308 – Alexis Santacruz
Div. C 4469753 – Hersh Kalles – 3rd Place
Div. E        4142 – Sal Baloo
Div. F 1158953 – Gary Drouillard
Div. G 6606120 – Warren Kindellan – 1st Place
Div. K        5300 – Gary Johnston
Div. L        1929 – Heidi Thompson

District 21 Table Topics Contestants

Div. A 1821018 – Shawn O’Hara
Div. B        7340 – Gisele Plourde – 1st Place
Div. C 4469753 – Hersh Kalles – 3rd Place
Div. E        4666 – Barb Westlake
Div. F        7173 – Martin Presse
Div. G  845571 – April Kennedy
Div. K        5300 – Gary Johnston
Div. L        3929 – Mohammad Yasir Ali Khan – 2nd Place

Results by Division

Division A Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
A 2 6676 NiteShifters Toastmasters Club Mike Zhong 1st
A 5 3248959 Silverbridge Toastmasters Chuck Thompson 2nd
A 3 4671 Master Motivators Club Darren Marr 3rd
A 4 2262553 Royal Roads Toastmasters Derrick Johnson
A 1 38 First Canadian Toastmasters Club Jordan Weide
Division A Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
A 3 1821018 Uptown Rollers Shawn O’Hara 1st
A 1 38 First Canadian Toastmasters Club Jordan Weide 2nd
A 5 3248959 Silverbridge Toastmasters Ian Morrison 3rd
A 2 6676 NiteShifters Toastmasters Club Mike Zhong
A 4 1472411 Sooke Harbour Toastmasters Club Suzanne Viau

Division B Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
B 10 396 Thunderbird Zac White
B 10 790 Victoria Beaver Gerie Turner
B 11 1882 Oak Bay Mary Wallace
B 11 2997355 Coast Master Craig Hickie 2nd
B 12 1104308 Toastmart Alexis Santacruz 1st
B 12 7340 Trestle Gisele Plourde
B 13 6136285 Seymore Synergy Bashar Dari 3rd
B 13 1390136 Quorum Jeff Van Den Driesen

Division B Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
B 10 396 Thunderbird Kathi Thompson
B 10 790 Victoria Beaver Evelyn Woodward
B 11 2997355 Coast Master Craig Hickie
B 11 1882 Oak Bay Keenan Liss 2nd
B 12 1201 Belmont Babblers Sarah Alshamaily 3rd
B 12 7340 Trestle Gisele Plourde 1st
B 13 4435422 The Persuaders Cliff Quinn
B 13 1390136 Quorum Bashar Dari

Division C Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
C 20 3620 Enterprising Gordon Bell 3rd
C 20 4697 Uplands Lunch Bunch Rosa Telegus
C 21 4469753 Island Excellence Hersh Kalles 1st
C 21 5750 Arbutus Ravi Sharma 2nd
C 22 3984 Comox Valley Jim Buchanan

Division C Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
C 20 4697 Uplands Lunch Bunch Mark Christie
C 20 7460 Harbour City Michael Kazyss 3rd
C 21 4469753 Island Excellence Hersh Kalles 1st
C 21 8031 Mid Island Advanced Kristin Nickells 2nd
C 24 714495 Campbell River Kristan Moore
C 24 714495 Campbell River Tommy Nymann

Division E Humorous 

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
E 40 867 Deltones Richard Nash
E 40 4666 Ambassadors – Tsawwassen Greg Smith
E 41 6246 Comp-Talk May Soo Tveita 2nd
E 41 4142 Richmond Friendly Sal Baloo 1st
E 42 9868 Global Speakers Charles Lai
E 42 5488 Richmond Katherine Chak
E 43 3314718 Spotlight Speakers Mike Rozen 3rd
E 43 3767 Rich-Del William Mok

Division E Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
E 40 867 Deltones Richard Nash
E 40 4666 Ambassadors – Tsawwassen Barb Westlake 1st
E 41 6246 Comp-Talk Rob An
E 41 4142 Richmond Friendly Mario Tobia
E 42 9868 Global Speakers Charles Lai
E 42 5488 Richmond Carmen Cheung
E 43 3314718 Spotlight Speakers Sal Baloo 3rd
E 43 8790 MDA Arjun Sumal 2nd

Division F Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
F 50 8178 White Rock Noel Bentley 2nd
F 51 1158953 The Professional Edge Gary Drouillard 1st
F 52 7173 Speakers Advantage Martin Presse 3rd
F 53 9200 North Delta Power Talkers Rema Nair
F 54 2590 Surrey Club Tori Kent

Division F Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
F 50 9362 Early Edition Angelika Bendrich 2nd
F 51 9429 The Rock Christian Lorraine Cauley 3rd
F 52 7173 Speakers Advantage Martin Presse 1st
F 53 5881 The Word David Simpson
F 54 5268 TaxMasters Club Phil Horn

Division G Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
G 60 965 Abbotsford Sundown David Klassen
G 60 9453 Rise And Shine Cam Taylor 3rd
G 62 2651 Cloverdale Marcus Ray 2nd
G 62 7275 Aldergrove Sacha Patouillet
G 63 9932 Midnight Madness Mike Robinson
G 63 6606120 Funny Bones Warren Kindellan 1st

Division G Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
G 60 965 Abbotsford Sundown David Klassen
G 60 9328 Snowpeaks Diana Pazdera
G 62 3439 Walnut Grove Jeanie Davis 2nd
G 62 1328523 Langley Morning  Christian Redshaw
G 63 9932 Midnight Madness Mike Robinson 3rd
G 63 845571 Toastmentors April Kennedy 1st

Division K Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
K 83 5300 Kelowna AM Gary Johnston 1st
K 82 641259 Penticton Speakers Darlene Beach 2nd
K 82 2196677 Penticton Toasties David Folstad 3rd
K 83 2796 Kelowna Club Nolan Sisett
K 80 2004846 OC Toastmasters Don Douglas
K 80 723 Kelowna Flying Solo Rae Stonehouse

Division K Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
K 83 5300 Kelowna AM Gary Johnston 1st
K 82 2392 Penticton Club Jodi Bird 2nd
K 82 7791 South Okanagan Calvin Craik 3rd
K 80 723 Kelowna Flying Solo Rae Stonehouse
K 83 2796 Kelowna Club Nolan Sisett
K 80 872 Westside Sharleen McBlain

Division L Humorous

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
L 90 1929 Vernon Sonja Peters
L 90 1929 Vernon Heidi Thompson 1st
L 92 1938 Overlander James Demens 3rd
L 91 2645 Armstrong  Pat Weninger 2nd
L 92 1454214 Thompson Valley Advanced Donna Lessard
L 91 2645 Armstrong Sheila Procter

Division L Table Topics

Division, Area, Club #, Club, Name, Place
L 90 1298198 Hi Noon Marco Longley 3rd
L 91 2645 Armstrong Sheila Procter 2nd
L 92 3929 TRU Mohammad Yasir Ali Khan 1st
L 92 9832 High Country Achievers Amy Tucker
L 90 1929 Vernon Club Heidi Thompson
L 91 6884 Monday Night Vernon Suellen McCumber